Michał Malinowski


Michał Malinowski (Polska, ur 1966)
Z wykształcenia grafik komputerowy, autor filmów animowanych, z zamiłowania opowiadacz, etnograf, pedagog, pisarz i podróżnik. Studiował w Polsce, Szwajcarii, Japonii i USA (Wydział Folkloru i Mitologii na Harwardzie).

 W 1997 roku wiedziony impulsem wyrusza do Papui Nowej Gwinei, gdzie spotyka tradycyjnych opowiadaczy i postanawia zarzucić dotychczasową pracę na rzecz poszukiwań i rozwoju tradycji słowa mówionego. Poszukiwania rozpoczyna na Wydziale Folkloru i Mitologii na Harwardzie. Wiedzę o storytellingu pogłębia podczas konsultacji u międzynarodowych ekspertów, ale też u tradycyjnych opowiadaczy z Indii, Chin czy krajów afrykańskich. Nominowany przez Ministra Kultury na członka Rady ds Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego

W wyniku zaszczepionej przez podróże i studia w Polsce, Szwajcarii, Japonii i USA pasji opowiadania i kontynuowania tradycji ustnych, otwiera w 2002 roku Muzeum Bajek, Baśni i Opowieści, którego jest dyrektorem. W ramach tego przedsięwzięcia organizuje spotkania, warsztaty i festiwale, uwrażliwiając słuchaczy na potrzebę dbania o niematerialne dziedzictwo kulturowe. Swoje autorskie programy opowiadań prezentuje w szkołach, placówkach dla dzieci, bibliotekach, domach kultury, na ogólnopolskich i międzynarodowych festiwalach, jak również w Polskim Radio. Prowadzi szeroko zakrojone badania etnograficzne związane z tradycją ustną i niematerialnym dziedzictwem kulturowym. Efektem gromadzenia kolekcji opowieści i przekazów kulturowych z różnych stron świata jest przygotowanie wystaw  „Polskie tradycje ustne” i „ Afrykańscy grioci – lokalna wiedza globalna mądrość”, udział w powstaniu książki „Bajki znad Bugu, Narwi i Wisły”, jak również stworzenie wydanego w 2009 roku w Stanach Zjednoczonych największego zbioru bajek polskich w języku angielskim „Polish Folklore and Folktales”.

(Książka otrzymała Nagrodę AESOP Accolade przyznaną przez American Folklore Association). W 2007/2008 otrzymał stypendium UNESCO na realizację wystawy „Amadou Hampate Ba” na temat jednego z największych myślicieli i pisarzy afrykańskich XX wieku. W 2006 roku za swoją działalność otrzymał nagrodę specjalną Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.  Jego Festiwal Sztuki Opowiadania „Tężnia Marzeń 2009” został nagrodzony w konkursie WIERZBA jako III najlepsza impreza plenerowa na Mazowszu. Współpracuje z opowiadaczami z całego świata od Peru, USA, Kanady przez Burkina Faso po Chiny. Wraz z nimi tworzy Festiwal Bajek Baśni i Opowieści „Czarodzieje Słowa”.  Michał fascynuje się kreatywnością. Od 2010 roku przy współudziale Miejskiej Biblioteki w Łebie organizuje Festiwal Działań Kreatywnych „Podwodne Żagle”, który staje się jedną z największych imprez prorodzinnych w Polsce. Oprócz festiwali i warsztatów realizuje również autorskie projekty m.in. Zamek Króla Maciusia, którego celem jest propagowanie idei pokoju i dialogu międzykulturowego. Jest również twórcą klocków „MuBaBaO” i Maszyny Opowieści Obrazkowych służącej do digital storytellingu.

Swoją działalnością promuje polską kulturę poza granicami kraju, m.in. w New Delhi, gdzie prezentował program polskich bajek ma targach książki. Jest autorem cyklu spotkań „Bajkowa Europa” i „Bajkowy Świat”, zainicjowanych przez Ośrodek Debaty Międzynarodowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych. W 2013 roku uczestniczył w Ataku Dzieci na Kancelarię Premiera Donalda Tuska organizowanego z okazji Dnia Dziecka oraz Pikniku Prezydenckim w Łazienkach Królewskich, gdzie zaczarowywał dzieci opowiadaniem bajek, warsztatami i budowaniem z klocków „MuBaBaO”.

w 2014 roku został powołany przez Ministra Kultury na członka Rady d/s Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego

Szczególnym wymiarem działalności Michała jest aktywizowanie rodziny do wspólnego i kreatywnego spędzania wolnego czasu.



Muzeum Bajek, Baśni i Opowieści

adres: ul. Diamentowa 8,05-510 Konstancin Jeziorna, Czarnów
tel: (+48) 509 454 871
e-mail: muzbajek@wp.pl
http://mubabao.pl/

Dyrektor Muzeum Bajek, Baśni i Opowieści
Michał Malinowski

tel: (+48) 509 454 871
e-mail: muzeumbajek@wp.pl